تهویه مطبوع کولر گازی پاکشوما (سیستم تهویه هوا )توضیح داده شده است


پاکشوما

 • توضیحات سیستم هوا


 • تهویه هوا و یخچال با از بین بردن گرما تأمین می شود. گرما را می توان با استفاده از تابش ، همرفت و توسط سیستم های پمپ حرارتی از طریق فرآیندی به نام چرخه تبرید حذف کرد.


  یخچالها مانند آب ، هوا ، یخ و مواد شیمیایی به عنوان مبرد شناخته می شوند.

 • سیستم تهویه مطبوع یا تهویه مطبوع مستقل کنترل سرمایش ، تهویه و رطوبت را برای تمام یا بخشی از خانه یا ساختمان فراهم می کند.

 • چرخه تبرید از چهار عنصر اساسی برای ایجاد یک اثر خنک کننده استفاده می کند. سیستم مبرد چرخه خود را در حالت گاز شروع می کند. کمپرسور گاز مبرد را تا فشار و درجه حرارت بالا پمپ می کند.


  از آنجا وارد یک مبدل حرارتی (که گاهی اوقات به آن "سیم پیچ کندانسور" یا کندانسور) می گویند ، در آنجا انرژی (گرما) را به سمت خارج از دست می دهد.

  در این فرآیند مبرد به مایع تبدیل می شود. مبرد مایع داخل خانه به مبدل حرارتی دیگری ("سیم پیچ تبخیر" یا اواپراتور) بازگردانده می شود.

  یک دستگاه اندازه گیری اجازه می دهد تا مایع با فشار کم در فشار مناسب جریان یابد. همانطور که مبرد مایع تبخیر می شود ، انرژی (گرما) را از هوا جذب می کند ، به کمپرسور باز می گردد و چرخه را تکرار می کند. در این مرحله گرما از داخل خانه جذب می شود و به خارج منتقل می شود ،

 • در شرایط آب و هوایی در حال تغییر ، سیستم ممکن است شامل یک دریچه معکوس باشد که به طور خودکار از گرم شدن زمستان به خنک کننده تابستان تغییر می کند.

  با بازگشت جریان مبرد ، چرخه تبرید پمپ حرارتی از خنک کننده به گرمایش یا برعکس تغییر می یابد. این اجازه می دهد تا یک قسمت یا یک وسیله توسط یک قطعه تجهیزات ، با همان دستگاه و با همان سخت افزار ، گرم و خنک شود.

 • سیستم های تهویه مطبوع مرکزی ، کلیه سیستم های تهویه مطبوع (یا سیستم های بسته بندی) با ترکیبی از واحدهای فضای باز کندانسور / اواپراتور اغلب در اقامتگاه های مدرن ، دفاتر و ساختمان های عمومی نصب می شوند ، اما جابجایی آنها دشوار است (نصب در ساختمان به دلیل طراحی مناسب نیست مجاری هوای بزرگی که برای حمل هوای مورد نیاز برای گرم کردن یا خنک کردن منطقه مورد نیاز است. مجاری باید با دقت نگهداری شوند تا از رشد باکتری های بیماری زا مانند لژیونلا جلوگیری شود.

 • جایگزینی برای سیستم های مرکزی استفاده از کویل های داخلی و خارجی جداگانه در سیستم های اسپلیت است. این سیستم ها ، اگرچه بیشتر در برنامه های مسکونی یافت می شوند ، اما در ساختمان های تجاری کوچک محبوبیت بیشتری پیدا می کنند.

  سیم پیچ تبخیر کننده با استفاده از لوله کشی مبرد بین یک واحد داخلی و خارجی به جای اینکه هوا مستقیماً از واحد فضای بیرون خارج شود ، به واحد کندانسور از راه دور متصل می شود

  . واحدهای داخلی با دریچه های دیواری روی دیوارها سوار می شوند ، از سقف ها معلق می شوند یا در سقف جا می گیرند. سایر واحدهای سرپوشیده داخل حفره سقفی نصب می شوند به گونه ای که طول مجرای هوا را از واحد داخلی به منافذ یا دیافراگم های اطراف اتاق یا اتاق کوتاه می کند.

 • رطوبت زدایی در سیستم تهویه هوا توسط اواپراتور تأمین می شود. از آنجا که اواپراتور در زیر نقطه شبنم عمل می کند ، رطوبت موجود در هوا از طریق لوله‌های کویل تبخیری است.

  این رطوبت در یک تابه در انتهای اواپراتور جمع می شود و با لوله کشی به یک زهکشی مرکزی یا در زمین خارج از آن برداشته می شود. رطوبت ساز وسیله ای مانند تهویه هوا است که رطوبت یک اتاق یا ساختمان را کنترل می کند.

  غالباً در زیرزمین هایی استفاده می شود که به دلیل دمای پایین ، رطوبت نسبی بالاتری دارند (و به کف و دیواره های مرطوب تمایل دارند). در مراکز خرده فروشی مواد غذایی ، کابینت های بزرگ چیلر باز در رطوبت زدایی هوای داخلی بسیار مؤثر است.


  در مقابل ، رطوبت ساز رطوبت یک ساختمان را افزایش می دهد.

 • ساختمانهای دارای تهویه مطبوع اغلب دارای پنجره های بسته هستند زیرا پنجره های باز در برابر سیستم HVAC کار می کنند که برای حفظ شرایط ثابت هوای داخلی کار می کند.

 • کلیه سیستم های تهویه مطبوع مدرن ، با واحدهای داخلی کوچک "پنجره" ، مجهز به فیلترهای هوای داخلی هستند. اینها معمولاً دارای گازسوز سبک هستند و باید به عنوان ضمانت تعویض شوند (بعضی از مدل ها قابل شستشو هستند).


  به عنوان مثال ، یک ساختمان در محیط غبار آلود یا خانه ای با حیوانات خانگی خزدار نیاز به تغییر در فیلترها دارد. ساختمان هایی بدون این بارهای سفالی وجود دارد. عدم تعویض این فیلترها باعث کاهش نرخ تبادل گرما در صورت لزوم و در نتیجه کاهش انرژی ، کاهش عمر تجهیزات و صورتحساب انرژی بیشتر می شود.


  جریان هوای کم می تواند منجر به کویل های تبخیری "منجمد" یا "یخ زده" شود ، که می تواند جریان هوا را به طور کامل متوقف کند. علاوه بر این ، فیلترهای بسیار کثیف یا وصل شده می توانند باعث گرم شدن بیش از حد در چرخه گرمایش شوند و باعث آسیب سیستم یا حتی آتش سوزی شوند.

 • به خاطر داشته باشید از آنجا که تهویه هوا گرما را بین سیم پیچ داخلی و سیم پیچ در فضای باز منتقل می کند ، هر دو باید به همان اندازه تمیز نگه داشته شوند. این بدان معنی است که علاوه بر تعویض فیلتر هوا در کویل تبخیر کننده ، تمیز کردن منظم کویل کندانسور نیز ضروری است. عدم تمیز کردن کندانسور درنهایت باعث صدمه به کمپرسور می شود 


  زیرا سیم پیچ کندانسور هر دو گرمای داخلی (همانطور که توسط اواپراتور برداشته می شود) تخلیه می شود و همچنین گرمای حاصل از موتور الکتریکی برای هدایت کمپرسور می باشد.